Ελλάδα – Μπάσκετ: Στους «4» της Ευρώπης η Εθνική Νέων Ανδρών
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ελλάδα – Λιθουανία 87-82: Στους «4» της Ευρώπης η Εθνική Νέων Ανδρών

Μία ακόμη σημαντική επιτυχία για την Εθνική Νέων Ανδρών στο Μπάσκετ, καθώς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αφού πρώτα επικράτησε της Λιθουανίας με 87-82. Τη Γαλλία θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου.

Οι δύο ομάδες αντάλλασσαν συνεχώς το προβάδισμα, με το σκορ να αλλάζει χέρια 12 φορές κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 9-4 στο 3:15 με τους Ζούγρη και Πλώτα, ενώ η Λιθουανία απάντησε με 9-11 στο 6:10. Ο Ζούγρης, που είχε χρεωθεί με δύο φάουλ, ισοφάρισε το σκορ σε 11-11 λίγο αργότερα.

Η Λιθουανία, με ισχυρό πλεονέκτημα στα επιθετικά ριμπάουντ, κρατούσε τα ηνία, αλλά η ελληνική ομάδα κατάφερνε να παραμένει ανταγωνιστική. Ο Χιτικούδης, ερχόμενος από τον πάγκο, έδωσε σημαντικές λύσεις, με τον Πλώτα να ισοφαρίζει σε 19-19 στο 9:36 και τον Παρασκευόπουλο να δίνει προβάδισμα με 23-21 στο 12:10. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λιθουανία να προηγείται 37-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιθουανία έφτασε γρήγορα στο +5 (39-44), αλλά η Ελλάδα ανέτρεψε το σκορ σε 45-44 με τρίποντο του Ζούγρη. Με το σκορ στο 51-51, ο Κρίβας χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, δίνοντας την ευκαιρία στην Ελλάδα να πάρει προβάδισμα 55-51. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας βελτιώθηκε, με τον Μπουντούρη να διαμορφώνει το σκορ σε 64-58 λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Καπετάκη να ευστοχεί από τα 6,75 μ. (67-60), ενώ ο Ζούγρης δέχθηκε αντιαθλητικό φάουλ και αναγκάστηκε να αποχωρήσει προσωρινά λόγω τραυματισμού. Ο Ιωάννου αύξησε τη διαφορά σε 70-65, με τον Παρασκευόπουλο και τον Καρακώστα να την επεκτείνουν σε 75-65. Ο Ζούγρης, επιστρέφοντας με τη φανέλα του Καπετάκη λόγω τραυματισμού, συνέβαλε στην αύξηση της διαφοράς σε 80-67.

Παρά τις προσπάθειες της Λιθουανίας να μειώσει τη διαφορά, η ελληνική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, καταλήγοντας στη νίκη με 87-82. Η πρόκριση στους ημιτελικούς εξασφαλίστηκε, με το ριμπάουντ του Σαμοντούροβ να αποτελεί το επιστέγασμα της προσπάθειας.

Διαιτητές: Μπαλντίνι (Ιταλία), Γιλμάζ (Τουρκία), Μπαλούν (Τσεχία).
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-39, 64-60, 87-82.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 20 (5/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Πλώτας 17 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κωνσταντινίδης 2, Καπετάκης 3 (1), Παρασκευόπουλος 4 (5 ασίστ), Μπουντούρης 3, Βασιλείου, Χιτικούδης 7 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σαμοντούροβ 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ιωάννου 3, Ζούγρης 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ).
Πηγή:enikos.gr