ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Εύβοια – Ποδόσφαιρο Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Αρτάκη-Μύκονος 1-1

Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος της Αρτάκης Γιάννης Βαγιάννης απένειμε τιμητική ανθοδέσμη στον παλαίμαχο διεθνή Αρτακιανό ποδοσφαιριστή και νυν προπονητή της Μυκόνου Βαγγέλη Βλάχο.

Η Αρτάκη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μύκονο, για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό στο γήπεδο ‘Νίκος Κίλιμπας’, με τους γηπεδούχους να έχουν καλή στιγμή στο 16′ με σουτ του Παπαδάκη από πλάγια θέση, που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 24′ το σουτ του Νιφορόπουλου το απόκρουσε ο Χανιωτάκης. Από τη μεριά τους οι Μυκονιάτες απείλησαν αρχικά στο 14′ με σουτ του Μουρίκη, που πέρασε έξω, ενώ στο 24′ ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε σουτ του Σπυρόπουλου και στο 32′ απόκρουσε σουτ του Σαμπανίδη, ο οποίος στο 45′ με σουτ έξω απ’ την περιοχή άνοιξε το σκορ. Ο ΑΟΝΑ ‘απάντησε’ άμεσα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με κεφαλιά του Στασινόπουλου. Αμφίρροπη και η επανάληψη, με τους γηπεδούχους να έχουν στο 49′ μακρινό σουτ με τον Γιαννιτσάνη, που απόκρουσε ο Χανιωτάκης, με τον πορτιέρο της Μυκόνου να διώχνει σε κόρνερ νέο σουτ του αντιπάλου του στο 72′.

Στο 82′ το σουτ του Παπαδάκη πέρασε έξω και τέσσερα λεπτά μετά σουτ του ίδιου παίκτη έδιωξε σε κόρνερ ο Χανιωτάκης. Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη είχαν δύο μακρινά σουτ με τον σκόρερ τους (62′ και 78′) που πήγαν πάνω απ’ τα γκολπόστ, ενώ στο 80′ ο Κατσιμήτρος απόκρουσε σουτ του Πινέιρο, με το 1-1 να μην αλλάζει ως το φινάλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαϊτατζής (Αθηνών)/Γαλάνης (Αθηνών)-Κατελανάκης (Αθηνών).

ΓΚΟΛ: 45’+ Στασινόπουλος-45′ Σαμπανίδης.

ΑΡΤΑΚΗ (Γιώργος Κούτσης): Κατσιμήτρος, Διονυσόπουλος, Στασινόπουλος (79′ Παπαγγελής), Τσούπρος, Καλλέργης (77′ Μεγάλος), Φατιόν, Παπαδάκης, Γιαλεδάκης, Γιαννιτσάνης, Πολίτης, Νιφορόπουλος (63′ Λάμπρου).

ΜΥΚΟΝΟΣ (Βαγγέλης Βλάχος-Χαράλαμπος Παναγούλης): Χανιωτάκης, Σπυρόπουλος, Βοϊκός (83′ Ντόκο), Γερογιάννης, Μουλάς, Τράκας, Μουρίκι (83′ Ράγια), Γάσπαρης, Σαμπανίδης (85′ Τουργαΐδης), Pinheiro, Παπαδόπουλος (79′ Πάγια).

Πηγή: eviasports.gr