Τελικός LEAGUE CUP: Στην Κάρυστο η κούπα!
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σταυρός-Κάρυστος 0-1

Η Κάρυστος κέρδισε 1-0 στην παράταση (κ.δ.: 0-0) τον Σταυρό, μετά από έναν συγκλονιστικό, και κατέκτησε το League Cup που ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του εκλιπόντος προέδρου των Καρυστινών Τριαντάφυλλου Κοσμέτου.

Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον ΑΟΚ σταδιακά να έχει μια ‘φλύαρη’ υπεροχή, δημιουργώντας τελικά την πρώτη του τελική με αξιώσεις στο 23′, με εκτέλεση φάουλ του Στρέμπα από το ημικύκλιο της περιοχή, που έδιωξε με το ένα χέρι στη δεξιά του γωνία ο Βασιλείου. Ο Σταυρός έμεινε με δέκα παίκτες στο 30′, λόγω αποβολής του Σεΐτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που έκανε ακόμη πιο αισθητή την πρωτοβουλία των κινήσεων για τους Καρυστινούς, χωρίς όμως να μπορέσουν να τη μετουσιώσουν σε τελικές προσπάθειες ως το φινάλε του πρώτου μέρους,

Όσον αφορά τον Σταυρό στο πρώτο μέρος ουσιαστικά μπορεί να σημειώσει κανείς επιθετικά μόνο μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Τζαμίχα στο 36′, που έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο δίπλα από το δεύτερο δοκάρι των αμυνόμενων.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης κύλησαν χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον ΑΟΚ να προσπαθεί να απειλήσει με κεφαλιά του Κολλιάκου (μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου), που πέρασε άουτ και σταδιακά προσπάθησε να πιέσει ακόμη περισσότερο, έχοντας την πιο καλή της στιγμή μέχρι τότε στο 60′, με τον Καράβολα να κάνει επέλαση ως τη μεγάλη περιοχή και λίγο πριν το άουτ να κάνει σέντρα-γύρισμα για τον Παπαδόπουλο, που από κοντά και ακάλυπτος, δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, στέλνοντας την μπάλα πάνω απ’ την οριζόντια δοκό. Ένα λεπτό είχαμε νέα προσπάθεια για τους Καρυστινούς, που συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Καράβολα να κάνει νέα κούρσα και να επιχειρεί σουτ απ’ τα όρια της περιοχής, που ήταν όμως άστοχο και σίγουρα όχι όπως θα ήθελε. Ακολούθησε κόρνερ στο 63′ για τον Σταυρό που εκτέλεσε ο Τζαμίχας, με τον Μπίτζο να παίρνει την κεφαλιά και στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 70′ νέα καλή στιγμή για την Κάρυστο, με εκφραστή ξανά τον Καράβολα που έφυγε στην κόντρα, όμως και υπό την πίεση της άμυνας, δεν μπόρεσε να επιχειρήσει τελική, με τον Βασιλείου να φτάνει ως τα όρια της περιοχής και να μπλοκάρει την μπάλα πέφτοντας στα πόδια του, με τον πορτιέρο του Σταυρού να μπλοκάρει και γυριστό σουτ του Στρέμπα, στο 78′, από τα όρια τη περιοχής, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Και εκεί οι Καρυστινοί είχαν μια φλύαρη υπεροχή, με τον Σταυρό να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα, με σουτ του Τζαμίχα στο 102′ που έφυγε ψηλά άουτ και ο ίδιος παίκτης σε παρόμοια φάση, επιχείρησε συρτό σουτ αυτή τη φορά, το οποίο το μπλόκαρε ο Μπονατάκης. Νέα καλή στιγμή για τον Σταυρό στο 106′, με τον Μουτουσίδη να επιχειρεί γυριστό σουτ με τη μία μέσα απ’ την περιοχή και τον Μπονατάκη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει. Στο 116′ την κεφαλιά του Στρέμπα (από ψηλοκρεμαστό φάουλ του Λάτση) την μπλόκαρε ο Βασιλείου, όπως και στο 119′ την κεφαλιά του Καράβολα (από φάουλ του Λάτση), ενώ ένα λεπτό μετά μακρινό σουτ του Κασέμι τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Σταυρού. Τελικά στις καθυστερήσεις της παράτασης ο Στρέμπας από κοντά (μετά από γύρισμα του Καράβολα) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και χάρισε το τρόπαιο στην Κάρυστο. Μετά το γκολ αποβλήθηκαν οι Μουτουσίδης (Σταυρός), Τσούτσης (Σταυρός), Καλλιμάνης και Μπούσουλας (Κάρυστος). Λάτσης (Κάρυστος).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσούκας/Χριστοδούλου-Ιωάννου Α., 4ος: Κούκουρα

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 30′ Σεϊτης, 120’+ Μουτουσίδης, 120′ Καλλιμάνης, 120’+ Τσούτσης-120’+ Μπούσουλας, 120’+ Λάτσης.

ΓΚΟΛ: 120’+ Στρέμπας.

ΣΤΑΥΡΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Τσούτσης, Μπαλαμπάνης (116′ Χουλιάρας), 14 Γιούλης, Σπανός (45′ Μουτουσίδης λ.τ.) Σεΐτης, Μακρής (75′ Τσούμαρης), 17 Μπίτζος, Ντούμας, Χατζηαντωνίου, Τζαμίχας.

ΚΑΡΥΣΤΟΣ (Φώντας Καζακόπουλος): Μπονατάκης, 20 Ζάνι, 19 Παπαδόπουλος, Κολλιάκος, Ραβιόλος, Ντονκόρ, Λάτσης, Αργυρίου (91′ Κασέμι), Στρέμπας, Καράβολας, Κ. Ρουκλιώτης (91′ Μπούσουλας).

Πηγή: eviasports.gr